Przepis na Rogala Marcińskiego

Przygotuj własnego Rogala Świętomarcińskiego

Aby samodzielnie przygotować prawdziwego i smacznego Rogala Świętomarcińskiego należy nastawić się na dwuetapowy proces twórczy. Zachęcamy wszystkich do wspaniałej zabawy oraz rozwijania swoich cukierniczych umiejętności.


Masa makowa biała 1,35kg
Mak biały
25 dkg ( 1 szklanka)
Okruchy biszkoptowe
30 dkg (2 szklanki)
Cukier
1 szklanka
Orzechy
12 dkg
Rodzynki
12 dkg
Margaryna
40 dkg
Esencja migdałowa
10ml (1 aromat)
Skórka pomarańczowa
12 dkg
Jaja
2 szt.
Ciasto
Mąka pszenna 500
4,5 szklanki
Jaja
2 szt.
Drożdże
½ kostki
Cukier
½ szklanki
Mleko
3,2% - 1 szklanka (ciepłe)
Olej
½ szklanki
Sól
2 płaskie łyżeczki
Margaryna francuska
300g
Wykończenie
Pomada cukiernicza
0,20 dkg
Orzech włoski
0,07 dkg
Rogale

Sposób przygotowania

Jeżeli zgromadziłeś już wszystkie składniki, niezbędne do przygotowania swoich włanych Rogali Świętomarcińskich, pamiętaj o zachowaniu higieny i nigdzie się nie spiesz. Proces wymaga zaangażowania i nie znosi pospiechu! Bądź czujny i staraj się zbliżyć do perfekcji!

Trzymamy kciuki, powodzenia!

 

Masa makowa

Wypłukany mak zaparzamy i odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie bardzo dokładnie odsączamy mak i przepuszczamy dwukrotnie przez maszynkę. Zmielony mak przekładamy do garnka, dodajemy cukier, margarynę i przesmażamy wszystkie składniki na niewielkim ogniu stale mieszając. Ważne by uważać, aby mak się nie przypalił. Następnie do ciepłej masy dodajemy rodzynki, orzechy arachidowe oraz esencję migdałową i całość mieszamy. Gotow masę przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce do wystudzenia.

 

Ciasto

Do przesianej mąki dodajemy rozpuszczone drożdże w mleku, cukier, jaja i sól. Składniki lekko mieszamy i wyrabiamy na jednolitą, sprężystą masę. Pod koniec wyrabiania dodajemy olej, łączymy z ciastem i jeszcze chwilę wyrabiamy. Nie może to trwać za długo, bo ciasto powinno zostać lekko lepiące i chłodne. Następnie należy uformować je w prostokąt, przykryć folią i schłodzić w lodówce. Schłodzone ciasto powinno się przełożyć na stolnicę i ponownie rozwałkować na prostokąt.

Margarynę trzeba rozsmarować równomierne na cieście w 2/3.części, a ciasto złożyć na 3 części. Dobrze jest skleić brzegi i rozwałkować ponownie używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć tak jak poprzednio na 3 części, proces powtórzyć 3 razy. Po zakończeniu procesu ciasto włożyć do lodówki na co najmniej 5-10 godzin. Przeciąć wzdłuż dłuższego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na trójkąty.

Masę przełożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć nadzienie na ciasto. Następnie zwijamy rogaliki - najlepiej zacząć od podstawy.

 

Wykonanie

Gotowe rogale rozkładamy na blaszce i zostawiamy do wyrośnięcia aż podwoją swoją objętość. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 180ºC. Wyrośnięte rogale smarujemy jajkiem rozrobionym z wodą (1:1) i pieczemy około 20 minut, aż się ładnie zarumienią. Ciepłe lukrujemy według uznania i posypujemy orzechami włoskimi.


Zobacz proces tworzenia - Rogal Świętomarciński z Poznania

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.